SVJETIONICI NADE U SAJBER PROSTORU: O otkrivanju pedofila na internetu sa osnivačem udruženja “Stop Pedofiliji SP”
Danas imam privilegiju da vam prenesem nevjerovatno iskustvo koje sam imala prilikom razgovora s osnivačem udruženja “Stop Pedofiliji SP”, koje se hrabro bori protiv pedofilije na internetu.
U tim trenucima, shvatila sam koliko su hrabri i odlučni ti nevjerovatni pojedinci. Nesebično ulažu svoje vrijeme, trud i stručnost kako bi zaštitili najranjiviju društvenu kategoriju i osigurali da svako dijete ima pravo na sigurno i zdravo okruženje, pa čak i na internetu. Njihova predanost izvor je inspiracije za nas sve i pokazatelj da svako od nas može imati ulogu u borbi protiv ovog ozbiljnog problema.
S osnivačem udruženja “Stop Pedofiliji SP” razgovarao je novinar portala Vijesti365.
Kako ste došli na ideju da osnujete udruženje ” Stop pedofiliji SP” ?
Operativac: Nakon velike ekspanzije interneta, društvenih mreža, primetili smo da društvo nije bilo spremno za negativne pojave koje će se pojaviti usled tehnološkog buma. Laka dostupnost mreža deci izmamila je iz svojih jazbina pedofile, psihičke bolesnike i manijake i svi oni ustremili su se ka deci. Teška psihopatologija je bila puštena sa lanca. Zakon ih nije prepoznavao. Namera nije bila dovoljna za kazneno delo. Mogli su da pišu deci i da ih ucenjuju.
Možete li nam opisati kako vaše udruženje funkcioniše? Kako pronalazite pedofile i kako sarađujete sa nadležnim organima?
Operativac: Posedujemo lažne dečije profile tzv. diverzije, obično dečiji profili, osnovna škola. Oni plutaju netom i prvi im se javljaju odrasli muškarci. Šalju zahtev, ispituju dete sve i svašta, uglavnom sa ciljem da ga ucenjuju. Traže gole fotografije deteta, šalju svoje nage fotografije i videa gde se samozadovoljavaju iako znaju da je sa druge strane dete od svega 12 god. Sa nadležnima sarađujemo u celom regionu i samo to mogu reći.
Koliko dugo već vršite ove aktivnosti i koliko ste uspješni u identifikaciji i hvatanju pedofila?
Operativac: Postojimo sedam godina. Mnoge smo nagazili na razne načine a bilo ih je dosta procesuirano. Primer, vaspitač iz privatnog vrtića u Banjaluci, recimo.
Kako se vaša organizacija bavi zaštitom djece? Koji su vaši dugoročni ciljevi u borbi protiv pedofilije?
Operativac: Kroz sama obaveštavanja javnosti putem objava zatim uz učešće medija edukujemo roditelje, koji zatim upozoravaju decu. Stotine članaka su napisane o našem radu, televizije su izveštavale. To je bitno jer se širi svest o opasnosti koja vreba i tako se (in)direktno štite deca.
Koje su najčešće tehnike i taktike koje koristite da privučete pažnju pedofila i osigurate njihovo hapšenje?
Operativac: Nikada prvi ne privlačimo pažnju pedofila. To bi bilo “navlačenje”. Uvek i isključivo se oni prvi javljaju diverzijama.
Da li ste se ikada susreli sa izazovima ili otporom u vašem radu? Kako ih prevazilazite?
Operativac: Mnogo je bilo onih koji su hteli da preuzmu naš rad ali im je stavljeno do znanja da to nije dobra ideja. Razne grupe koje nisu znale šta stoji iza nas. Po saznanju, povukle su se.
Koje vrste podrške ili saradnje pružate roditeljima i djeci koje su žrtve pedofilije?
Operativac: Na žalost roditelji će se pre nama javiti nego PU. Roditelji se uglavnom jave u panici. Obavezno ih upućujemo u najbližu PU. Pre toga uz njihov pristanak preuzimamo dečije profile i pišemo mi sa predatorima. Dok se ne potvrdi identifikacija. Zatim spakujemo prepiske i pošaljemo roditelje do PU. Policija posle ubrzo hapsi na osnovu verodostojnih prepiski i trenutne fotografije predatora koju je poslao detetu.
Koje savjete možete dati roditeljima kako da zaštite svoju djecu od pedofila na internetu?
Operativac: Savetujemo roditeljima da povremeno pogledaju koga njihova deca imaju u prijateljima. Često da obrate pažnju na ženske profile jer predatori koriste ženske i dečije lažne profile. Treba reći detetu da čim neko nešto čudno napiše, to odmah prenesu roditeljima.
Kako javnost može podržati vaše udruženje i doprinijeti rješavanju ovog ozbiljnog problema?
Operativac: Javnost nam pruža veliku podršku. Ljudi nam se javljaju i šalju razne informacije. Spremni su da sarađuju i pomognu. Tu i leži naša snaga u informacijama.
Koje mjere biste preporučili zakonodavcima i nadležnim institucijama kako bi se unaprijedila zaštita djece od pedofilije?
Operativac: Naši zakoni u regionu su loši po pitanju online predatora. Anglosaksonsko pravo prepoznaje nameru kao krivično delo. Što znači ako si pisao inspektoru koji stoji iza dečijeg profila mislio si da je dete i zakazao si detetu sastanak, to je krivično delo i u Americi, Engleskoj, bićeš uhapšen i dobićeš par godina robije. Ovde to nije slučaj, zato treba izmeniti taj deo gde se namera računa kao krivično delo i onda će broj predatora prilično opasti. Zato mi i postojimo, da zaobiđemo loše zakone i kako tako naudimo predatorima.
Htjela bih iskoristiti ovu priliku i izraziti svoju najdublju zahvalnost i divljenje prema svim članovima ovog udruženja. Njihova hrabrost, stručnost i odlučnost inspirišu i druge da se pridruže njihovoj borbi. U svijetu interneta u kojem se suočavamo s konstantnim izazovima, ovakve organizacije su svjetionici nade. Imajući to na umu, ne smijemo dopustiti da njihov rad ostane nezapažen. Moramo biti svjesni problema s kojima se susreću i pružiti podršku svakom mogućem obliku. Ne zaboravite, svako dijete zaslužuje sigurno okruženje.