Umičević upozorava: Ni veća proizvodnja i plate, ne mogu stići divljanje cijena

0
441

Marinko Umičević, tehnički direktor Tvornice obuće “Bema” Banjaluka, izrazio je zabrinutost što sa nivoa institucija BiH, poput Centrane banke BiH i Savjeta ministara BiH, izostaje podrška domaćoj privredi, kako bi se lakše prevazišao lanac poskupljenja svih proizvoda i kako bi se građanima ove zemlje olakšao život.

Umičević, koji je poznat kao uspješni privrednik, koji je na čelu poslovnog sistema od oko 1.200 radnika i koji je izrastao u istinskog privrednog giganta Banjaluke i Republike Srpske, rekao je da potrebno mnogo više ulagati u domaću privredu, odosno u domaću proizvodnju i svoj domaći proizvod.

“Uvijek sam bio i biću optimista jer imam odgovornost prema tolikom broju radnika “Beme”. Međutim, moram da kažem da sam jako zabrinut jer nema pomoći privredi sa nivoa BiH od Centralne banke, pa do Savjeta ministara BiH. Vlada Republike Srpske na čelu sa premijerom Radovanom Viškovićem je spasila ovu industriju obuće i tekstila. Međutim, vidim da za poljoprivredu Vlada RS izdvaja podsticaje 80 miliona KM, a malo šta domaće imamo u prodavnicama. Mislim da bi se većim ulaganjima u privredu i većim podsticajima to jako brzo vratilo preko većih plata”, rekao je Umičević i dodao da bi onda bila i veća kupovna moć stanovništva, veći povrat PDV-a, a time bi sačuvali radna mjesta, sa ciljem “da ljudi ostaju ovdje, da se žene, rađaju djecu i da Republika Srpska bude mjesto za bolji život”.

Prema njegovim riječima, jako je neizvjesno kako će se ova cjelokupna situacija prevazići, jer i sa povećanom proizvodnjom ne možemo da stignemo gotovo svakodnevna povećanja cijena hrane.

“Proteklih nekoliko dana bio sam na Sajmu obuće u Italiji. Dobio sam pozivno pismo od organizatora sajma. Obišao sam i dvije fabrike u Italiji. Radnci i tamo žive jako teško . U razgovoru s njima saznao sam da rade dva ili tri posla. To je takva industrija, nisko akumulativna, ženska radna snaga, visok stepen bolovanja. Industrija koja dopunjava budžet i koja ne može da živi bez podsticaja Vlade. Nama je kurs marke isti 30 godina, mi smo 99,9 odsto izvoznici, što znači da smo zavisni od kursa konvertibilne marke. Jako puno smo postigli u posljednje tri godine, bez obzira na koronu. Međutim, to vrlo brzo može odnijeti voda”, iskren je Umičević. Ipak, dodao je da su u Italiji uspjeli dogovoriti poslove “Beme” za ovu i narednu godinu.

“Inače, Italija je kao logor, ne može se ući turistički, samo uz pozivno pismo i moram da kažem da sam se pokajao, a morao sam da odem zbog ugovaranja posla za naših 1.200 radnika. Uspješno smo dogovorili posao za ovu i iduću godinu, čak možemo da primimo od 300 do 400 novih radnika. Jako smo zadovoljni”, rekao je Umičević izražavajući dozu optimizma i pokazujući da i u ovako teškim vremenima on ima i energije i volje da se ide naprijed, sačuvaju radna mjesta i omogući da 1.200 radnika “Beme” zaradi svoju platu.

Dodao je da ga je prilikom poslovne posjete Italiji razočarala činjenica da se građani BiH tretiraju kao građani trećeg reda, jer se priznaju bh. potvrde o vakcinaciji, pošto se ne može očitati QR kod, niti se priznaje sertifikat o preležanom korona virusu.

“Tako da sam na sajam ušao jedva zahvaljujući našim poslovnim partnerima. U Italiji je obavezno nošenje maske N95 , ne može se u ni u restoran ni u prodavnicu bez QR koda, a kad sam ušao u jednu prodavnicu, isto tako na lijepe oči, vidio sam da su niže cijene i hrane i sredstava za ličnu higijenu nego u Banjaluci, što me je tek razočaralo. Tako da bez obzira na povećanje plata, bez obzira na rad i trud koji činimo, a govorim u ime Tvornice obuće „Bema“, sve je to nedovoljno na ovu skupoću i ovo divljanje cijena. Kod nas se sve svelo na politiku, pa i i prijedlog gospodina Milorada Dodika da se umanji stopa PDV-a na osnovne životne namirnice”, poručio je Umičević i dodao da je BiH jedina zemlja u Evropi koja ima fiksni PDV i na luksuz i na hljeb i na sve ostalo, dok drugi imaju dva ili tri razreda PDV-a.

(N.Sp.)

 

Ostavite komentar