Tekst rezolucije o Srebrenici, čiji su pokrovitelji Njemačka i Ruanda, je sporan, a pregovori o nacrtu su u toku, objavljeno je na sajtu UN.
Kosponzori rezolucije su i međuregionalna grupa zemalja, uključujući BiH, Francusku, Sloveniju i SAD.
Glasanje u Generalnoj skupštini UN o rezoluciji pod nazivom “Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici 1995”, trebalo je da bude održano sutra, ali je odgođeno za neki kasniji datum.
Savjet bezbjednosti će u maju održati polugodišnju debatu o BiH. Trenutna ovlaštenja, mandat multinacionalnih stabilizacionih snaga EU /EUFOR ALTEA/ ističe 2. novembra.
Stalni ruski predstavnik u UN Vasilij Nebenzja rekao je da Rusija nikad neće prihvatiti takvu rezoluciju jer nije u saglasnosti sa Dejtonskim sporazumom, s obzirom da jedan od entiteta, koji čine BiH, nije dao svoju saglasnost. On je, takođe, rekao da će nacrt rezolucije destabilizovati zemlju.
Savjet bezbjednosti juče je održao brifing o situaciji u BiH, na zahtjev Rusije. Pred Savjetom su govorili pomoćnik generalnog sekretara za Evropu, centralnu Aziju i Ameriku Miroslav Јenča.
Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović učestvovala je u radu sjednice u skladu sa pravilom 39 Privremenog poslovnika Savjeta, dok su BiH, Hrvatska i Srbija učestvovale prema pravilu 37.
Na sjednici se obratio i Kristijan Šmit, čije imenovanje nije potvrdio Savjet bezbjednosti UN.