Vojska je u stanju borbene gotovosti: Šta podrazumijeva vanredno stanje

0
57

Predsjednik Južne Koreje Jun Suk Jeol je u utorak proglasio vanredno stanje u zemlji. Predsjednik je optužio opoziciju za “antidržavne aktivnosti”.

Južnokorejski predsjednik je u svom govoru optužio opoziciju da “kontroliše parlament, simpatiše Sjevernu Koreju i parališe vladu antidržavnim aktivnostima”.

Nakon njegovog obraćanja ministar odbrane je sazvao hitan sastanak Savjeta za bezbjednost, a vojska je stavljena u stanje borbene gotovosti.

Iako detalji o tome koje će mjere biti uvedene tokom vanrednog stanja nisu saopštene, prema važećem zakonu u Južnoj Koreji, ovo su ključne mjere koje predsjednik može da uvede.

Vanredno stanje u Južnoj Koreji podrazumijeva strogu kontrolu vojske nad civilnim životom i u prošlosti je proglašavano nekoliko puta.

Jedna od mjera koju Južna Koreja može da uvede je postavljanje vojnog rukovodstva, koje podrazumijeva da vojska preuzima kontrolu nad vođenjem države, institucija, uključujući Narodnu skupštinu i pravosuđe.

Vanredno stanje omogućava nosiocima vlasti da suspenduju određena ljudska prava, uglavnom slobode medija, govora i kretanja. Stroga cenzura se uvodi da bi se kontrolisalo javno mnjenje.

Postoji i šansa za uvođenje policijskog časa, kako bi se ljudima ograničilo kretanje, posebno u večernjim i noćnim časovima.

Građanske sudove mogu da zamijene vojni sudovi, na kojima se sudi i civilima. Ukoliko je potrebno mogu da se na ključnim pozicijama u gradovima postave kontrolni punktovi, kao i da bude naređeno vojnicima da patroliraju ulicama.

Vanredno stanje u Južnoj Koreji do sada je uvođeno dva puta i to za vrijeme vladavine Park Čung hija, kao i tokom ustanka u Gvandžuu 1980. godine, prenosi Telegraf.

Ostavite komentar