Vranješ: Širenjem neistina opozicija u Srpskoj šalje poruku da je lojalna zapadnom faktoru

0
161

Ambasador BiH u Srbiji Aleksandar Vranješ izjavio je Srni da nema nikakve razlike kada neki liberalni beogradski potrčko osudi održavanje Svesrpskog sabora a da nije ni sačekao da se završi, ili kada opozicija u Republici Srpskoj napravi kampanju da Sabor tobože ukida Dan Republike Srpske, iako je to notorna neistina, jer suština je ista – i jedni i drugi šalju poruku da su oni i dalje pravovjerni i lojalni zapadnom faktoru.

Kada je riječ konkretno o Republici Srpskoj, Vranješ je u izjavi za Srnu rekao da zbog spinovanja opozicije da se u Deklaraciji o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, usvojenoj na Saboru 8. juna, tobože nešto oduzima Republici Srpskoj, mora naglasiti da je realnost potpuno drugačija.

“Po prvi put u jednoj svesrpskoj platformi, iza koje stoje svi srpski predstavnici, konstatuje se pravo na povratak izvornim dejtonskim nadležnostima i da bi Srbija trebala da internacionalizuje problem urušavanja Dejtonskog sporazuma sa zahtjevom da se isti primjenjuje onako kako je i potpisan.

Ili, kad se u Deklaraciji navede da visoki predstavnik može biti samo osoba koja je imenovana u skladu sa Aneksom 10 i odgovarajućom rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN. Time se jasno u Deklaraciji kaže da je Kristijan Šmit nelegalan i naravno da se to ne sviđa opoziciji u Republici Srpskoj koja sama priznaje Šmita kao visokog predstavnika”, pojasnio je Vranješ.

On je naveo da je zato opozicija u Srpskoj i potrčala odmah da spinuje i izmišlja da se ukida Dan Republike Srpske kako bi se na taj način jasno distancirali od Deklaracije jer to od njih zahtijevaju njihovi finansijeri.

“Još jednom treba jasno istaći – Dan Republike Srpske je praznik kojeg definiše Zakon o praznicima i nema te deklaracije koja to može da ukine. Dakle, niko nije doveo u pitanje Dan Republike, ali je Deklaracija sugerisala zakonodavcu da uvede još jedan praznik po uzoru na Srbiju – Dan državnosti Republike Srpske, 15. februara, i time da pokažemo da državotvorni simboli imaju jednako značenje za sve Srbe gdje god oni živjeli i da ih Republika Srpska jednako baštini kao i Srbija”, naglasio je ambasador Vranješ.

On je upitao šta hoće da kaže opozicija – da se srpski narod u Republici Srpskoj ne identifikuje sa Prvim srpskim ustankom, Sretenjskim ustavom, Karađorđem i Milošem, da to nije dio naše istorije, da Republika Srpska nema vezu sa Srpskom revolucijom i ustancima protiv Turaka?

“Zamislite koliko se neznanja krije iza kampanje opozicije usmjerene protiv Deklaracije Svesrpskog sabora. Pored toga što oni opsesivno prozivaju predsjednika Milorada Dodika, već danima zbog ove deklaracije, oni indirektno time prozivaju i predsjednika Aleksandra Vučića koji je zajedno koncipirao Deklaraciju sa predsjednikom Dodikom. Sve je to u funkciji opozicionog oportunizma prema zapadnom faktoru”, ukazao je Vranješ.

Ako griješim, kaže on, da li možemo da očekujemo da će se opozicija kolektivno izviniti i Dodiku i Vučiću kada se 9. januara 2025. godine – Dan Republike Srpske bude slavio svečanije nego ikada?

“Naravno da neće, tada će tražiti neki novi razlog kako bi to umanjili. Sva sreća oni nisu donosioci odluka i neće moći oskrnaviti istorijsku važnost Svesrpskog sabora i usvojene Deklaracije koja je početak naše nacionalne konsolidacije i jačanja srpskog korpusa u vremenima koja slijede”, naglasio je Vranješ.

Vranješ je istakao da Svesrpski sabor predstavlja istorijski događaj, na kojem su se okupili predstavnici srpskog naroda da zajedno i složno razmotre izazove koji čekaju srpski narod u budućnosti i čiji zaključci su sastavni dio usvojene Deklaracije o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda.

“Dakle, u pitanju je jedan interni srpski događaj koji nije usmjeren protiv bilo kojeg drugog naroda na svijetu. Zato začuđuju pojedine negativne reakcije koje smo imali prilike da čujemo ovih dana i u regiji i svijetu, ali i među izvjesnim pripadnicima srpskog naroda”, rekao je ambasador BiH u Srbiji.

Ali, ono što je gore od stranih pridika, rekao je Vranješ za Srnu, jesu domaća naklapanja među pojedinim kritičarima koje se svode samo na jedno – iskazivanje pravovjernosti zapadnim mentorima čak i na ovoj temi.

“Oni kroz direktnu ili indirektnu kritiku Svesrpskog sabora u suštini šalju poruku zapadnim donatorima da su oni i dalje na drugoj strani od interesa srpskog naroda”, konstatovao je Vranješ.

On je naglasio da se kritika svodi na pitanje prava održavanja Sabora i osjećanja drugih prema Saboru.

“Tobože srpski narod ne treba da saboruje jer je to odmah nešto uvredljivo za druge narode koji u tome vide prijetnju. Prije svega, niti je Svesrpski sabor bio usmjeren protiv bilo kojeg drugog naroda na planeti, niti se čula jedna uvredljiva, zapaljiva ili prijeteća riječ”, istakao je ambasador Vranješ.

On je podsjetio da je saborovanje u tradiciji srpskog naroda staroj više od osam vijekova i zašto bi samo našem narodu bilo zabranjeno da se okuplja, konsoliduje, homogenizuje i povezuje u ovim izazovnim vremenima.

Prema njegovim riječima, usvojena Deklaracija je platforma za srpsku konsolidaciju u izazovnim vremenima bez obzira gdje Srbi živjeli.

“Po prvi put se uvodi Nacionalni savjet srpskog naroda kao jedno neformalno reprezentativno tijelo koje obuhvata predstavnike srpskog naroda iz cijelog svijeta. Cilj je da se prevaziđu sve podjele unutar srpskog korpusa i da budemo složni i okupljeni oko naše Srpske pravoslavne crkve, našeg kulturnog obrasca i naših tradicionalnih vrijednosti”, naglasio je Vranješ.

Ostavite komentar