Branislav Borenović, političar koji je izdao Republiku Srpsku, uvijek željan pažnje i popularnosti uprkos nedostatku talenta, sinoć je povodom svog 50. rođendana objavio kratki film koji otkriva mnoge aspekte njegovog života, ličnosti i političkog djelovanja. Na takav gest, umjesto očekivanog oduševljenja uslijedile su kontroverzne reakcije.
Tokom 500 sekundi, koliko traje vrhunsko filmsko ostvarenje iz žanra komedija, smijenjuju se scene Borenovićevog djetinjstva, odrastanja, studiranja, vojničkih dana, izgradnje karijere. Ipak, pojedine scene prevazilaze granice dobrog ukusa i prerastaju i odražavaju nekoliko Borenovićevih karakternih osobina – nadobudnost, narcisoidnost, egoizam, samoljublje, posmatranja sebe superiornijim i potrebe da na razne načine diskredituje i omalovažava, druge i drugačije.
Rasizam i gradska atrakcija:
U filmu, Borenović je u želji da bude duhovit izjavio da je “mali crnac gradska atrakcija”. Ova izjava ukazuje na rasizam i neprihvatljivu predrasudu prema drugima, što je sudeći prema svim moralnim i ljudskim vrijednostima nedopustivo i neodgovorno ponašanje za političara.
Izbjegavanje služenja narodu:
Da je uvijek spreman da izigra svoj narod i u momentima kada je najteže, Borenović dokazuje u momentima kada tokom rata upisuje fakultet a sve sa perfidnom namjerom da izbjegne da brani svoj narod. Brojni njegovi drugari, vođeni istinskim patriotizmom u to vrijeme ginuli su na ratištu. Ovo je moralno upitno i pokazuje nedostatak odgovornosti prema zajednici.
Saradnja sa mirovnim snagama i američki dolari:
Kao prevodilac za mirovne snage, Borenović je radio za strane interese. Tada se već javila ljubav prema dolarima i novcu onih koji vijekovima priželjkuju i čine patnju srpskom narodu. Tu su se javila prva poznanstva, a u godinama koje su uslijedile taj broj se povećavao, danas broji preko 4.000 saradnika iz raznih stranih ambasada, što u jednom momentu u videu, prikazujući spisak telefonskog imenika i dokazuje). Njegova povezanost sa američkim dolarima, kojih se ni dan danas nije odrekao, ukazuje na potencijalni sukob interesa i nedostatak lojalnosti prema otadžbini.
Narcisoidnost i samoljublje:
Borenović se u filmu hvali i govori o sebi u superlativu. Pa, toliko epiteta nije upotrebila ni Smilja Moravac u svojoj knjizi o Drašku Stanivukoviću. Ova narcisoidnost ometa njegovu sposobnost da služi narodu iskreno i odgovorno.
Licemjernost i nedostatak empatije:
Pozivanje na Boga dok zaboravlja preko čijeg leša je pokušao prikupiti političke poene pokazuje licemjernost i nedostatak empatije prema žrtvama.
Frustracije zbog neuspješne karijere ekonomiste:
Iako se na sva zvona hvali kako je po struci ekonomista i da svojim znanjem iz te oblastu može mnogo da doprinese razvoju Republike Srpske, realnost je mnogo drugačija i to i Borenović sam otkriva u videu. Nekoliko pokušaja pokretanja privatnog biznisa, otvaranja butika i rukovođenja jasnim institucijama završavali su finansijskim krahom, pa će kao najveći Borenovićev domet iz oblasti trgovačkih odnosa i ekonomije ostati upisana brojka od 10 prodatih sladoleda na zboru u Stričićima.
Borenović je političar čije postupke treba pažljivo analizirati. Njegova licemjernost, nedostatak empatije i saradnja sa neprijateljima Republike Srpske su ozbiljni problemi koji zahtijevaju pažnju i kojom se u svakom slučaju treba ozbiljnije pozabaviti. Sve i da je tokom svih ovih godina lažnim predstavljanjem i uspio da pridobije poneke simpatije, filmom o svom životu ogolio je realnost.
Svi negativni aspekti, precizno izneseni u ovoj analizi, a vjerodostojno prikazani u “kratkometražnom filmu”, prikazali su pravu prirodu ličnosti koja se 20 godina pokušava prodati građanima Republike Srpske. Na sreću, neuspješno.
Od filma je gore jedino to što su ga objavili Srpskainfo i N1.
(vijesti356.com)