Vršnjačko nasilje u školama: Sistem koji se raspada!?

0
30

Roditelji i nastavnici na testu – da li su dorasli zadacima?

U školama širom zemlje, vršnjačko nasilje ne prestaje! Dok učenici pate, roditelji i nastavnici djeluju zbunjeno, nedovoljno pripremljeni da prepoznaju i riješe problem. Gdje se kriju korijeni ove nesposobnosti i zašto je ovo tako ozbiljan problem koji ne smijemo zanemariti?

Loš pistup roditelja:

-U mnogim slučajevima, roditelji nasilnika su glavni krivci za ohrabrivanje destruktivnog ponašanja. Umjesto da preuzmu odgovornost, često poriču ili opravdavaju nasilje koje njihovo dijete sprovodi. Ovo ponašanje vodi ka potpunom odsustvu samosvjesti i otvorene komunikacije sa djecom, dodatno komplikujući već tešku situaciju. Bez iskrene komunikacije i suštinskog razumijevanja problema, roditelji često doprinose održavanju ciklusa nasilja, čineći ga sve težim za iskorjenjivanje.

Neodgovarajući postupci nastavnika:

A gdje su nastavnici u ovoj priči? Nažalost, u nekim slučajevima ignorišu ili umanjuju ozbiljnost nasilja, tretirajući ga kao “dječiji nestašluk”. Bez adekvatne obuke i podrške, nastavnici su ostavljeni na milost i nemilost problemima za koje nisu pripremljeni. U mnogim školama, nedostatak resursa i podrške dodatno otežava nastavnicima da pravilno reaguju na situacije nasilja. Ovi faktori doprinose stvaranju okruženja u kojem nasilje može nesmetano da cvjeta, dok žrtve ostaju nezaštićene.

Posljedice po žrtve i nasilnike:

Žrtve nasilja nose emotivne traume, koje uključuju anksioznost, depresiju i nisko samopoštovanje. Njihov akademski uspjeh trpi zbog stalnog straha i stresa. Mnogi učenici koji su žrtve nasilja gube povjerenje u školsku instituciju, što može imati dugoročne posljedice po njihov akademski i lični razvoj. Na drugoj strani, nasilnici, bez bilo kakvih posljedica, sve više razvijaju antisocijalna ponašanja, koja ih prate kroz život. Bez adekvatne intervencije, ovi mladi ljudi često nastavljaju sa destruktivnim ponašanjem i u odraslom dobu, što može rezultirati ozbiljnim društvenim i pravnim posljedicama.

Kako riješiti?

Da bi se ovaj problem riješio, potrebna je hitna akcija. Roditelji moraju prepoznati i priznati problematično ponašanje svoje djece, dok nastavnici treba da zahtevaju bolju obuku i podršku. Važno je implementirati sveobuhvatne programe prevencije nasilja, koji uključuju edukaciju učenika, roditelja i nastavnika o znacima nasilja i načinima za njegovo sprječavanje. Pored toga, škole moraju razviti jasne politike i procedure za reagovanje na incidente nasilja, kako bi se osigurala adekvatna podrška za žrtve i odgovornost za nasilnike.

Vrijeme je da se probudimo i preuzmemo odgovornost! Vršnjačko nasilje nije nešto što se može ignorisati ili minimalizovati. Sada je trenutak za promjenu – jer svako dijete zaslužuje da raste i uči u sigurnom okruženju!

Ostavite komentar