Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Miroslav Vujičić izjavio je da na evropskom putu BiH nikada nije bio problem u Republici Srpskoj, nego u partnerima u Federaciji BiH i u negativnom uticaju pojedinih ambasada.
On je istakao da ogroman problem na evropskom putu BiH predstavlja negativan uticaj pojedinih ambasada, prije svega Ambasade SAD i rušenje svih mogućih dogovora u BiH.
– Svi dogovori koji su vodili ka rješavanju situacije i približavanju EU su bili srušeni, prije svega od američkih diplomata Majkla Marfija i pomoćnika američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju DŽejmsa O`Brajena – rekao je Vujičić za Srnu.
Komentarišući rezoluciju Evropskog parlamenta u kojoj se ponovo poziva na uvođenje sankcija predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i ostalim višerangiranim zvaničnicima Srpske i Srbije, Vujičić je ocijenio da će svaka vrsta pritisaka i pozivanja na sankcije dovesti do obustavljanja procesa u BiH.
On je istakao da su poslanici Evropskog parlamenta više puta pokazali netrpeljivost prema predsjedniku Republike Srpske i prema samoj Srpskoj, iako je iz dosadašnjih procesa u BiH vidljivo da Srpska podržava približavanje EU.
– Predsjednik Republike Srpske isključivo zastupa interese Srpske, ali ne na štetu BiH. Njega je narod izabrao ogromnom većinom i rekao da podržava tu politiku – naveo je Vujičić.
Prema njegovim riječima, apsurdna je situacija da se prijeti Dodiku, čovjeku koji poziva na zaštitu Ustava, navodeći da se oni koji ruše Dejton predstavljaju kao dobri momci, dok su Dodik i predstavnici Srpske predstavljeni kao loši.
– To je jedna percepcija koja je nastala u ratu i nažalost do danas se nije promijenila prema Srbima u Republici Srpskoj – zaključio je Vujičić.
Evropski parlament u rezoluciji je ponovo pozvao da se uvedu “ciljane sankcije” protiv Dodika, te ostalih višerangiranih zvaničnika Srpske i Srbije “koji pružaju materijalnu i podršku secesionističkoj politici”, te da sve članice “osiguraju da slične sankcije može usvojiti Evropski savjet, i da ih uvedu bilateralno ili zajedno sa ostalim članicama, ukoliko njihovo usvajanje nije moguće u Savjetu”.