I bez podrške Grada, „Eko toplane“ griju Banjaluku; Ali do kad…

0
43

Očekivali smo subvenciju Grada tokom 2024. ali je nismo dobili. Imajući u vidu novo poskupljenje struje, neophodno je u budućnosti imati neku vrstu povećanja prihoda u vidu subvencije, granta ili povećanja cijena, što je svakako odluka Skupštine Grada. U svakom slučaju, sa novim povećanjem cijene struje ne možemo održati poslovanje u normalnim okvirima, istakli su ovo iz „Eko toplana“ za Provjereno.info.

Iako su tokom 2024. godine očekivali finansijsku podršku Grada, ta pomoć je izostala dok je cijena struje, kako ističu iz „Eko toplana“, od njihovog osnivanja porasla više od četiri puta.

„Za to vrijeme je cijena toplotne energije porasla 20 odsto. „Eko toplane“ su to nekako snosile iz svojih rezervi, međutim, tokom prošle godine smo iscrpili sve rezerve“, rekli su iz „Eko toplana“.

Uprkos ovakvom stanju kažu da su zadovoljni radom jer se nedavni otežani vremenski uslovi nastali usljed obilnih snježnih padavina i minusa nisu odrazili negativno na njihovo poslovanje.

„Uspjeli smo obezbijedili urednu isporuku svim našim korisnicima, uprkos vremenskim nepogodama i znatno otežanim uslovima rada. Proizvodni pogoni su raspoloživi u punom kapacitetu, a sirovine ima dovoljno za dalji tok sezone grijanja“, objašnjavaju iz ovog preduzeća i dodaju da je jedina nedaća sa kojom su se suočili bila isporuka sječe.

„Srećom, nismo imali većih kvarova. Sve probleme koje smo imali uspijevali smo otkloniti na način da naši potrošači to ne osjete, odnosno da ne dolazi do obustave isporuke toplotne energije“, istakli su.

Usluge „Eko toplana“ koristi oko 20.200 korisnika, a taj broj raste zahvaljujući priključenju novih stambenih objekata i povratku korisnika koji su ranije odjavili uslugu.

“Nakon isprobavanja alternativnih načina grijanja, mnogi su zaključili da je sistem daljinskog grijanja najkomforniji i najkvalitetniji. Što se tiče finansija, finansijska godina još traje, tako da trenutno ne možemo govoriti o prihodima za tekuću godinu ali „Eko toplane“ redovno izmiruju sva svoja dugovanja“, saopštili su za Provjereno.info.

Grijna sezona donosi brojne izazove i zbog stare i dotrajale distributivne mreže koja u pojedinim dionicama nije obnavljana od sedamdesetih godina. Ovi kvarovi često izazivaju prekide u isporuci toplotne energije, ali radnici tehničkog sektora, kako kažu, nadljudskim naporima uspijevaju da sistem održe u funkciji.

„Naši zaposleni rade i po 12 sati dnevno sedam dana u sedmici. Nemoguće je nadoknaditi žrtvu koju oni podnose, jer nekada to traje i po tri mjeseca u toku sezone, bez prekida. Činjenica je da je ovakav sistem veoma teško održavati u punoj funkcionalnosti, međutim mi to nadljudskim naporima uspijevamo“, ističu iz ovog preduzeća.

Dnevno se primi oko desetak reklamacija, uglavnom zbog problema u podstanicama ili unutrašnjim i zajedničkim instalacijama. Iako je održavanje unutrašnjih instalacija obaveza korisnika i zajednica etažnih vlasnika, ekipe na terenu često intervenišu kako bi korisnici što brže dobili grijanje.

„Naše ekipe često izlaze na teren i u ovakvim slučajevima, kako bismo kao društveno odgovorno preduzeće omogućili našim korisnima da u što kraćem roku imaju urednu isporuku toplotne energije“, zaključili su iz „Eko toplana“.

Ostavite komentar