BiH SIGURNA BAZA EKSTREMIZMA: Šta se promijenilo od terorističkog napada u Zvorniku?

0
2229

Javnost u BiH zgrožena je nakon sinoćnjeg događaja u Bosanskoj Krupi, gdje je maloljetnik (14) nožem ubio policajca Ognjena Marana iz Novog Grada i teško ranio njegovog kolegu Avdu Hasanovića iz Bosanske Krupe.

Maloljetnik je odmah nakon napada uhapšen.

Motiv zločina još nije poznat, a prema riječima portparola MUP-a Unsko-sanskog kantona Adnana Beganovića događaj je okarakterisan kao teroristički čin.

“Tužilaštvo se izjasnilo da u opisanom događaju postoje obilježja krivičnog djela ‘terorizam’. Istraga ide svojim tokom radi utvrđivanja uzroka i motiva”, rekao je Beganović.

Nakon ubistva policajaca istražioci su došli do poruka u kojima je napadač Еlmir S. naveo da su razlozi zbog kojih napada policiju „podržavanje cionista, želja za Еvropskom unijom, ubijanje nevinih muslimana i ubistvo šejha Jusufa Barčića“, vođe i osnivača selefijskog pokreta u BiH koji je 2007. godine poginuo u saobraćajnoj nezgodi u Tuzli.

Otac maloljetnog napadača je pripadnik vehabijskog pokreta, a sa istomišljenicima je često viđan u jednom kafiću u Bosanskoj Krupi. Da se radi o islamskom ekstremisti ukazuje i njegov Fejsbuk profil koji je prepun islamističkih obilježja. Na pozadiskoj fotografiji profila nalazi se zastava ”Abdullah Azzam” brigade, odnosno militantne grupe i odjeljka zloglasne Al Kaide u Libanu.

Dok je mejnstrim federalnih medija i bošnjačkih političara izmišljeni ruski paravojni kampovi u opštinama u Republici Srpskoj nedaleko od granice sa Federacijom BiH, u bošnjačkim sredinama stasavaju generacije budućih radikalnih islamskih terorista, koji sudeći prema dosadašnjim tragičnim slučajevima sve ranije odlučuju da stupaju u neku od militantnih organizacija na području BiH.

O mreži organizacija ovog tipa zatvaraju se oči, u javnosti od nadležnih federalnih institucija, kao i onih na nivou BiH, na čijem čelu su bošnjački političari nema ni glasa sve do tragičnih događaja, koji rezultiraju šturim saopštenjima o „podizanju nivoa bezbjednosti“. Načinima finansiranja, obukama i opasnostima koje vrebaju od militantnih zajednica do tada niko se ne bavi, pa ni tada.

Jučerašnji događaj u kojem je život izgubio nedužni policajac misli građana vratilo je u 2015. godinu, kada se u Republici Srpskoj dogodio prvi napad ovog tipa.

Najavljivane su oštre i represivne akcije na subijanju radilaknog islamskog terorizma, ali na najavama je sve i ostalo, dok se uticaj grupa i njihov broj povećao.

Postavlja se pitanje koliko još ljudi treba da strada da bi se ovoj ozbiljnoj opasnosti kao takvoj i pristupilo.

Situacija je posebno alarmantna ako uvažimo i argument da su uz stare ratne „mudžahedine“, kasnije vehabije, stotine boraca iz BiH koji su se borili i još se bore, u Siriji i Iraku na strani Islamske države, novu potencijalnu opasnost predstavljaju i brojni pripadnici terorističkih organizacija inkorporirani među grupe migranata koji u nastojanju da se dokopaju zemalja zapada privremenu bazu pronalaze u BiH.

Sličnost sa teorističkim napadom u Zvorniku

Sličan napad u Republici Srpskoj dogodio se i 2015. godine u Zvorniku. I tada, kao i ovaj u Bosanskoj Krupi, napad se odigrao u policijskoj stanici, a izveo ga je dvadesetčetvorogodišnji Nerdin Ibrić iz Kučić Kule kod Zvornika.

Jedan policajac je ubijen, a dvojica su ranjena kada je u policijsku stanicu u Zvorniku, 27. aprila 2015. godine upao napadač i počeo pucati. U napadu je ubijen policajac Dragan Đurić, dok su ranjeni Stevo Milovanović i Željko Gajić.

Terorista je tada došao automobilom ispred policijske stanice, pucao iz puške i policajca ubio na vratima. Nakon toga je ušao unutra i nastavio da puca i tom prilikom ranio još dvojicu policajaca. Ostali policajaci su zapucali prema njemu i napadač je ubijen tokom razmjene vatre. Ibrić je bio naoružan sa dvije puške i pištoljem, a džepovi su mu bili puni municije, što može ukazivati na njegovu prethodnu pripremu i izuzetnu logistiku i opremljenost zajednica, čiji je i sam član bio.

Da je Ibrić djelovao unutar radikalne islamističke grupe ukazuju i tvrdnje njegovih najbližih koji su tada u svjedočenjima ispričali da se Nerdin neposredno pred napad u džamiji izdvajao i molio po vehabijskim pravilima i počeo čudno da se ponaša. Tri godine pred napad počeo je da pušta bradu u stilu pripadnika vehabijskog pokreta, a u Tuzli je imao rođaka koji je bio član iste grupe ljudi.

U načinu na koji je izveden, okolnostima, porijeklu i pripadnosti određenim grupama izvršioca, ali i po svemu sudeći i epilogu napada, ogledaju se sličnosti ova dva teroristička akta, najprije u Zvorniku, a juče i u Bosanskoj Krupi, međutim kuriozitet leži u najočiglednijoj razlici.

Naime, brojni federalni mediji, dio bošnjačke javnosti i „podobnih Srba“ teroristički napad u Zvorniku tada su tretirali kao „oružani napad“, dok je napad u Bosanskoj Krupi, bez izuzetka i brzinom munje okarakterisan kao čin terorizma, pa se postavlja pitanje šta se promijenilo u njihovom pristupu i shvatanju ovih doktrina i učenja.

Jasno je da je u međuvremenu terorizam postao globalni problem, a temelji ionako krhke državne zajednice BiH uzdrmani, te je sasvim je sigurno da je ne žele žrtvovati zbog par srpskih života, jer ozbiljnijih akcija tim povodom svakako neće biti.

Ostavite komentar