Ričard Grenel bi mogao da dobije ključnu funkciju u administraciji Donalda Trampa

0
64

Ričard Grenel, bivši ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Njemačkoj i izaslanik za Zapadni Balkan tokom prvog predsjedničkog mandata Donalda Trampa, mogao bi postati savjetnik za nacionalnu bezbednost u novoj administraciji.

Ovu mogućnost iznosi Rojters, a vijest je izazvala pažnju i medija na Kosovu i Metohiji, prenosi Kossev.

Grenel je dugogodišnji blizak saradnik Donalda Trampa, a bio je aktivno uključen i u njegovu predizbornu kampanju.

„Veliko hvala hiljadama volontera koje sam sreo tokom posljednjih sedam nedjelja, posebno u Mičigenu, Viskonsinu i Pensilvaniji. Vaše priče su me promijenile. Vaš patriotizam je inspirativan. Vaša posvećenost da učinite Ameriku boljom je motivišuća. Kapiteni ‘Tramp Fors 47’ su srce onoga što se upravo desilo. Nikada neću zaboraviti vaša lica i zagrljaje podrške koje sam dobio. Vi svi zaslužujete ovu pobjedu.

Amerikanci su zaista inspirisani“, poručio je Grenel nakon što je Donald Tramp postao pobjednik na upravo održanim izborima.

Grenel je Trampov blizak saradnik, posebno kada je u pitanju spoljna politika.

Tokom prvog mandata Trampove administracije, 58-godišnji Grenel obavljao je funkciju vršioca dužnosti direktora Nacionalne obavještajne službe i ambasadora u Njemačkoj.

Rojters podsjeća da je Grenel bio prisutan prilikom susreta Donalda Trampa i ukrajinskog predsjednika Vladimira Zelenskog u septembru.
„Grenelove privatne veze sa stranim liderima i često oštra ličnost učinili su ga centrom nekoliko kontroverzi, što bi moglo otežati proces njegove potvrde u Senatu.

Međutim, on se smatra glavnim kandidatom za poziciju savjetnika za nacionalnu bezbjednost, koja ne zahtijeva potvrdu Senata, iako nije isključeno da bi mogao biti imenovan i na neku poziciju koja bi zahtevala potvrdu Senata“, piše Rojters.

Među politikama koje je Grenel zagovarao je i uspostavljanje autonomne zone na istoku Ukrajine kako bi se okončao sukob, što Kijev smatra neprihvatljivim.

Zašto je Grenel nepopularan među Albancima na Kosovu i Metohiji

Grenel je na Kosovu i Metohiji, kod Albanaca i prištinskih vlasti, veoma nepopularan.

Smatraju ga odgovornim za pad prve vlade Aljbina Kurtija 2020. godine, zbog njegovog čvrstog stava u vezi sa taksama od 100 odsto na srpske proizvode, koje je prethodna vlada uvela, prenio je Kossev.

Kurti je tada insistirao na tome da takse ostanu na snazi prema Srbiji i Bosni i Hercegovini, čemu se Grenel otvoreno protivio, naglašavajući da će podrška SAD tzv. Kosovu zavisiti od ukidanja taksi.

Vlada Aljbina Kurtija pala je poslije samo 50 dana, nakon inicijative za izglasavanje nepovjerenja od strane njegovog bivšeg koalicionog partnera, LDK. Ova situacija izazvala je oštre kritike sa strane Samoopredjeljenja i njegovih pristalica.

Kasnije je Grenel postao još glasniji u kritikama na račun Kurtija, optužujući ga da je „uništio čvrstu vezu Kosova i SAD“.

Takođe, Grenel je više puta naglašavao da je potrebno čvrsto vođstvo SAD u pregovorima Beograda i Prištine, ističući da su problemi u dijalogu „Evropljani i Kurti“.

Nasuprot negativnom imidžu u Prištini, Grenel je u Srbiji i kod albanskog premijera Edija Rame ostao rado viđen gost. On je nosilac Ordena srpske zastave prvog stepena, koji mu je dodijelio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Prije četiri godine, u Prištini je dobio medalju i od tadašnjeg predsjednika Hašima Tačija.

Američki „Njujork Tajms“ je ove godine izvještavao da je Grenel Trampu predložio posjetu Hašimu Tačiju u Hagu.

Takođe, nakon što je američki sud odbacio optužbe za klasifikovane dokumente protiv Donalda Trampa, Grenel je komentarisao:

„Sada je red na slučaj Hašima Tačija“, prenijela je Koha.

Ostavite komentar