Cvijanović: Šmit djeluje kao vrlo, vrlo navođena raketa, OHR se postavlja kao konkurencija i EU

0
22

Svaki put kad partije parlamentarne većine na nivou BiH postignu dogovor o narednim koracima na EU putu, Kristijan Šmit nastoji da to pokvari djelujući suprotno Dejtonskom sporazumu i principima EU, jer u njima nigdje ne piše da neizabrani stranac može djelovati iznad demokratskih institucija, istakla je srpski član i Predsjedavajuća Predsjedništva Željka Cvijanović.

Na pitanje da prokomentariše izjavu njemačkog državljanina Kristijana Šmita da donosi naredbu kojom se “deblokira rad Nacionalne i univerzitetske biblioteke drugih institucija od značaja za kulturu u BiH”, Cvijanović je odgovorila da je Ustav jasno propisao šta su čije nadležnosti, koji nivo vlasti o njima vodi računa i koji budžet je dužan da ih finansira.

Cvijanović je ukazala da to što neki tvrde da su ovakve, Dejtonskim sporazumom nigdje propisane, akcije Kristijana Šmita komplementarne i uskladive sa kretanjem BiH ka EU je najobičnija laž.

– To je samo dokaz da je BiH eksperiment i da se instruisani OHR postavlja kao konkurencija i EU. I kad to negiraju javno i kad nas zatrpavaju pričama o sinhronizovanim agendama, nama je opet jasno da u OHR-u padaju u psihozu svaki put kad EU zabilježi uspjeh, a mi zajedno s njima – istakla je Cvijanović.

Ona je navela da je u pitanju vrlo smišljena aktivnost i da Kristijan Šmit to radi po instrukciji onih kojima upravo i smeta bilo kakav uspjeh EU, ma kako govorili da djeluju sinhronizovano.

– Kristijan Šmit ne djeluje kao neka nenavođena raketa, već upravo suprotno, kao vrlo, vrlo navođena raketa. Bilo kako bilo, pokvario je još jedan dogovor važan za naše kretanje ka EU, a sve to trošeći najvećim dijelom upravo novac EU za svoje nelegalne aktivnosti – konstatovala je Cvijanović.

Ona je rekla da treba EU pitati zašto to toleriše i dodala da se svako s pravom može zapitati čemu služe dogovori unutar političkih snaga ili institucija ako EU toleriše da se tipovi poput Šmita trpaju iznad i domaćeg Ustava BiH, i evropskog zakonodavstva i praksi.

Ostavite komentar