BALKANSKI KARTEL U PANICI: Razbijen još jedan kriptovani servis za razmenu šifrovanih poruka kojima su mafijaši dogovarali najbrutalnije zločine

0
33

Matriks otkrile holandske vlasti na telefonu kriminalca osuđenog za ubistvo holandskog novinara 2021. godine, posle čega je pokrenuta opsežna istraga

Međunarodni istražitelji razbili su još jedan servis za razmenu šifrovanih poruka – Matiks – koji su kriminalci koristili za dogovore oko najtežih krivičnih dela, saopšteno je iz Europola iz kojeg navode da je to učinio zajednički istražni tim (JIT) koji uključuje francuske i holandske vlasti.

Pre nego što su razbili tu kriptovanu aplikaciju, istražitelji su tri meseca su čitali poruke mogućih kriminalaca, a sada će se te poruke koristiti za podršku drugim istragama!

– Tokom koordinirane operacije, koju su podržali Eurojust i Europol, holandske i francuske vlasti ukinule su uslugu razmene poruka, a njihove kolege iz Italije, Litvanije i Španije izvršile su naknadne akcije – kazali su iz Europola.

Za Srbiju je, kako se saznaje, od velike važnosti podatak da u akciji učestvuje španska policija, budući da je poslednjih godina Španija jedna od najvećih baza srpskih mafijaša i uporište pripadnika balkanskog kartela. Iako zasad nema zvaničnih potvrda da među uhapšenima ima srpskih državljana, istražitelji u Srbiji procenjuju da bi dešifrovanje komunikacija između kriminalaca moglo da dovede do rasvetljavanja ranijih zločina za koje se veruje da su počili državljani Srbije u inostranstvu, ali i u Srbiji.

U Europolu ističu da su servis Matriks za razmenu poruka napravili kriminalci za kriminalce, a prvo su ga otkrile holandske vlasti na telefonu osuđenog za ubistvo holandskog novinara Petera R. de Frisa 2021. Nakon toga je pokrenuta opsežna istraga o servisu za razmenu poruka.

– Ubrzo je postalo jasno da je infrastruktura ove platforme tehnički složenija od prethodnih platformi kao što su Skaj ECC i EncroChat. Osnivači su bili uvereni da je usluga superiorna i sigurnija od prethodnih aplikacija koje su koristili kriminalci. Korisnici su se mogli pridružiti servisu samo ako su dobili pozivnicu. Infrastruktura za pokretanje Matriksa sastojala se od više od 40 servera u nekoliko zemalja sa važnim serverima u Francuskoj i Nemačkoj – objašnjavaju iz Agencije Evropske unije za sprovođenje zakona.

Ističu da je saradnja između holandskih i francuskih vlasti započela kroz JIT uspostavljen u Eurojustu.

– Koristeći inovativnu tehnologiju, vlasti su bile u mogućnosti da presretnu servis za razmenu poruka i prate aktivnosti na servisu tri meseca. Tokom istrage presretnuto je i dešifrovano više od 2,3 miliona poruka na 33 jezika. Poruke koje su presretnute povezane su s teškim krivičnim delima kao što su međunarodna trgovina drogom, oružjem i pranje novca.

Ko je sve učestovovao u akciji?

U akciji su učestvovali francuski JUNALCO – Nacionalna jurisdikcija protiv organizovanog kriminala i Odeljenje OFAC nacionalne policije za sajber kriminal, holandski Tim za visokotehnološki kriminal nacionalnih istraga, Jedinica za specijalne operacije holandske policije i Nacionalna kancelarija tamošnjeg javnog tužilaštva, zatim Kancelarija glavnog javnog tužioca u Frankfurtu na Majni, Nemačka savezna kriminalistička policija i njihov Odsek za teški i organizovani kriminal, ali i italijanska Nacionalna uprava za borbu protiv mafije (DNA) i Centralna direkcija za usluge borbe protiv droga (DCSA), litvanska Kancelarija glavnog tužioca i Biro litvanske kriminalističke policije, španski Centralni istražni sud 1 i 5 Audiencia Nacional, zatim Istražni sud 1 u Marbelji i Španska nacionalna policija.

Akcija je izvedena u četiri države.

– U Francuskoj je jedan osumnjičeni uhapšen, a kuća mu je pretresena. U Španiji su dvojica osumnjičenih uhapšena po evropskom nalogu za hapšenje iz Holandije i pretreseno je šest kuća. U Litvaniji je pretreseno šest kuća. Uklonjeni su glavni serveri u Francuskoj i Nemačkoj. Kriminalci koji koriste servis za razmenu poruka bivaju upozoreni na presretanje od strane vlasti putem spleš stranice . Putem pravnih zahteva, vlasti će sada moći da pristupe porukama za svoje istrage – kazali su iz Europola.

Oni ističu i da je prekogranična istraga o Matriksu jasan primer važnosti međunarodne saradnje u borbi protiv teškog organizovanog kriminala.

– Radeći zajedno u JIT-u, holandske i francuske vlasti su bile u mogućnosti da brzo razmenjuju informacije i dokaze i preduzimaju zajedničke akcije. Kako bi se podržale istrage o nezakonitim aktivnostima koje omogućava ova komunikacijska platforma, u junu 2024. pri Europolu je osnovana Operativna radna grupa (OTF) između Holandije, Francuske, Litvanije, Italije i Španije. Ova radna grupa je odigrala ključnu ulogu u praćenju kriminalnih aktivnosti na platformi. Europolov OTF će, takođe, pružiti pomoć u nezavisnim naknadnim istragama koje proizilaze iz obaveštajnih podataka prikupljenih tokom faze operacije uživo. Nemačke vlasti podržale su operaciju svojom tehničkom stručnošću. Španske vlasti sarađuju sa svojim francuskim i holandskim kolegama od ranih faza istrage.

Španske vlasti sarađuju sa francuskim i holandskim kolegama od početka istrage, a u toj državi je tokom današnje akcije zaplenjeno 145.000 evra u gotovini i 500.000 evra u kriptovalutama, kao i četiri automobila i više od 970 telefona.

Izdat je nalog za privremenu zaplenu vile u Španiji, čija je vrednost procenjena na 15 miliona evra.

Ostavite komentar