Ko vas je pljačkao prije nego što ste počeli kupovati na Temu
Građani Bosne i Hercegovine godinama su bili brutalno izrabljivani od strane domaćih trgovaca, koji su se bogatili na njihov račun uvozeći robu iz Kine za sitne pare i preprodajući je po višestruko uvećanim cijenama. Sada, kada je platforma Temu postala dostupna u BiH i kada kupci napokon imaju priliku nabaviti iste te proizvode po realnim cijenama, iznenada se diže buka – trgovci panično traže zaštitu, a razna udruženja ih podržavaju pričama o “patriotizmu” i “podršci domaćoj ekonomiji”.
Hajde da budemo brutalno iskreni – gdje su bila ta udruženja kada su građani BiH godinama plaćali pet puta veću cijenu za robu koja je naručivana sa istih kineskih sajtova? Gdje je bio poziv na zaštitu potrošača kada su se u trgovinama širom BiH prodavale iste te kineske torbice, satovi, elektronika i odjeća po cijenama koje su bile apsurdno napumpane?
Kako su vas pljačkali prije Temua?
Dok su trgovci kukali o „teškoj situaciji na tržištu“, realnost je bila jednostavna: naručivali su artikle sa Aliexpressa, Wish-a i sličnih platformi za par dolara, a zatim ih u domaćim radnjama prodavali za 50 KM, 100 KM, pa čak i 200 KM. Mobiteli i pametni satovi koji u Kini koštaju 20 dolara, kod nas su prodavani za 200KM uz lažnu priču o “kvalitetnoj robi”.
Dolaskom Temua, običan kupac sada može direktno naručiti istu tu robu, bez da puni džepove trgovcima koji su godinama izvlačili pare od naroda. I odjednom, čujemo vapaje o „opasnosti za domaće tržište“.
Kupci nisu dužni spašavati pohlepne trgovce!
Zašto bi građani BiH sada trebalo da budu taoci trgovaca koji su ih do juče bezočno pljačkali? Da li su se ti isti trgovci ikada potrudili da ponude realne cijene? Jesu li se ikada borili da kupcima omoguće povoljniju i pravedniju kupovinu? Naravno da nisu – monopol im je odgovarao jer su mogli neometano derati narod.
Temu nije problem – problem su preprodavci koji su vas godinama varali!
Ne padajte na manipulacije udruženja koja sada pokušavaju zaštititi interes trgovaca. Niko ne bi imao ništa protiv da su domaće cijene bile poštene – ali pošto nisu bile, kupci su našli rješenje. Niko nema obavezu podržavati one koji su ih godinama varali.
Nije slučajno što su se razna udruženja i nevladine organizacije (NVO) odjednom aktivirale protiv kupovine na platformama poput Temua – njihov zadatak je jasan, a finansiranje dolazi iz poznatih izvora. USAID već godinama finansira projekte koji za cilj imaju suzbijanje kineskog ekonomskog uticaja, a sada se to ogleda u kampanji protiv direktne kupovine kineske robe u BiH. Dok se lažno predstavljaju kao zaštitnici domaće ekonomije, pored ličnih interesa, štite i interese preprodavaca koji su godinama besramno uvozili istu tu robu iz Kine, stavljali astronomske marže i izrabljivali potrošače. Dakle, ne radi se ovdje o brizi za građane, već o panici među onima koji su od njihove nesvjesnosti gradili biznis, a sada vide kako im se sistem urušava pred očima.
Vijesti365