Vašington i Kijev potpisali sporazum o eksploataciji ukrajinskih prirodnih resursa, oglasio se Tramp

0
24

SAD i Ukrajina potpisale su sporazum o pristupu Vašingtona prihodima od prodaje ukrajinskih prirodnih resursa, javlja Bloomberg, a potpisivanje su potvrdili i Ministarstvo finansija SAD i Ministarstvo ekonomskog razvoja Ukrajine.

Sporazum predviđa osnivanje zajedničkog investicionog fonda, a ekonomsko partnerstvo dvije zemlje ima za cilj da “zajednički resursi, talenti i mogućnosti ubrzaju ekonomski oporavak Ukrajine”.

– Ovaj sporazum jasno pokazuje Rusiji da je Trampova administracija posvećena mirnom procesu, u čijem središtu je slobodna, suverena i dugoročno prosperitetna Ukrajina – izjavio je ministar finansija SAD Skot Besent.

Ministarka ekonomskog razvoja Ukrajine Јulija Sviridenko navela je ključne stavke dogovora:

– Svi resursi na teritoriji Ukrajine ostaju u vlasništvu i pod kontrolom Kijeva;
– Ukrajina i SAD zajednički će upravljati fondom, gdje niko neće imati odlučujući glas;
– Sporazum ne mijenja postupke privatizacije ni upravljanje državnim preduzećima, koja i dalje ostaju u rukama Ukrajine;
– Nema nikakvih odredbi o dugovima Ukrajine prema SAD;
– Fond će se puniti isključivo prihodima od novih licenci za projekte iz kritičnih materijala, nafte i gasa;
– Prihodi i doprinosi fondu neće biti oporezivani ni u SAD, ni u Ukrajini;
– SAD će pomagati Ukrajini u privlačenju investicija i tehnologija iz fonda i kompanija iz SAD, EU i drugih zemalja.

Prema riječima ministarke, očekuje se da u prvih deset godina prihodi fonda neće biti raspoređivani, nego će se investirati isključivo u nove projekte u Ukrajini ili u njenu obnovu.

Tramp otkrio kako je nagovorio Zelenskog da potpiše sporazum sa Amerikom

Tokom nedavnog sastanka u Vatikanu sa šefom kijevskog režima Vladimirom Zelenskim, američki predsednik Donald Tramp pozvao ga je da prihvati sporazum o mineralima sa Sjedinjenim Državama, navodeći kao razlog snagu i veličinu Rusije.

„Rekao sam mu (Vladimiru Zelenskom) da bi bilo veoma dobro kada bismo potpisali sporazum. Jer je Rusija mnogo veća i jača“, rekao je Tramp televiziji News Nation.

Šef Bijele kuće je dodao da nakon što je modernizovao vojsku, Rusija navodno „nije ni približno toliko jaka kao Sjedinjene Države“.

Vašington i Kijev su potpisali sporazum o prirodnim resursima Ukrajine, saopštilo je ranije Ministarstvo finansija SAD.

Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je da je borbena gotovost ruske vojske na najvišem nivou u svijetu, a isto važi i za vojnoindustrijski kompleks. Kremlj je napomenuo da Rusija nikome ne prijeti, ali neće ignorisati akcije koje su potencijalno opasne po njene interese, prenosi Sputnjik.

Ostavite komentar