Ono što je bila namjera Kristijana Šmita prošlo je u Predstavničkom domu, i to uz saglasnost opozicije iz Republike Srpske. Na prijedlog SDA, po hitnom postupku, usvojene su izmjene Izbornog zakona BiH.
Naizgled kozmetičke tehničke izmjene, otimaju zakonodavna ovlašćenja parlamentarcima i daju Centralnoj izbornoj komisiji BiH. Za to su glasali poslanici PDP-a, SDS-a i Liste za pravdu i red. Protiv SNSD i HDZ. Iz SNSD-a najavljuju krivične prijave.
Izmjenjeno je više od polovine teksta Izbornog zakona, čak 133 od 223 zakonske odredbe. Pravila nalažu da je u takvom slučaju potrebna izrada novog zakona. Zbog svega, već su najavljene krivične prijave.
– Ono što ću ja uraditi poslije praznika, podnijeću krivične prijave protiv osobe koja je potpisala ovo mišljenje, zloupotrijebila položaj i protiv NN lica koja su je podstrekavala na ovo krivično djelo – kaže poslnik SNSD u Predstavničkom domu BiH Milorad Kojić.
Za SNSD i HDZ ovim je uništen pravni poredak, a od parlamentaraca oteta nadležnost i prepuštena CIK-u da ih utvrđuje svojim propisima …
– To je problem prva, druga ili treća izborna komisija niže je tijelo, a uređivanje načina glasanja, koji se mora urediti isključivo zakonom. Suštinski, nismo protiv 80 odsto izmjena, ali one ne mogu podrazumjevati čitač prsta i L.K. , skener itd. Mora se precizno odrediti šta su izborne tehnologije – ističe Kojić.
Za opoziciju iz Republike Srpske ovo je izgovor. Kažu da znaju da ovako nešto neće proći u Domu naroda. Ipak priznaju da im se žuri.
– Nama treba šok terapija, nemamo vremena da čekamo neke normalne procedure kojih nema – dodaje poslanik PDP u Predstavničkom domu BiH Branislav Borenović.
Odustajanje od zakonodavne uloge u korist CIK-a, za SDA, navodnog kreatora izmjena, ovo je doprinos testiranju pilot projekata novih tehnologija u izbornom zakonu. Da li je sve rađeno po diktatu Kristijana Šmita, Šerif Špago nije ni potvrdio, ali ni demantovao …
– Mislim da su ovo tehnička pitanja koja ne ulaze u sferu nacionalnih interesa. Mi nismo išli u ovu priču da bi dali osnov nekom da nametne rješenje – kaže predsjedavajući Kluba SDA u Predstavničkom domu BiH Šerif Špago.
Da li je ovim dat osnov Kristijanu Šmitu, moglo bi biti poznato na samom kraju godine, jer Izborni zakon ne može se mjenjati u izbornoj.
– Ako ga nametne ovaj Šmit, mi ćemo u parlamentu Srpske donijeti naš Zakon, formirati RIK i provoditi izbore za lokalni nivo, predsjednika i potpredsjednike Srpske, Narodne skupštine Srpske i manifestacijom volje većine delegirati u Dom naroda. Ako nametne, znači da priprema teren za ono što je nama još bitnije, Zakon o imovini – navodi predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
I Dodik ponavlja da mnoge tehničke izmjene izbornog zakona nisu sporne, ali da je vladajuća većina iz Republike Srpske za cjelovitu izmjenu Izbornog zakona. Za isto se zalaže i HDZ, jer ni nova izborna pravila neće spriječiti da drugi biraju hrvatskog člana Predsjedništva.