Počela gradnja prve vjetroelektrane u Republici Srpskoj

0
262

Na području opštine Nevesinje danas je počela izgradnja prve vjetroelektrane u Republici Srpskoj – Vjetroelektrane “Grebak” u koju će investitori iz Njemačke uložiti 130 miliona KM i koja je najveća na području BiH.

Početak radova ozvaničili su ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić, načelnik Nevesinja Milenko Avdalović, izvršni direktor Vjetroelektrane “Grebak” Miralem Čampara, poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ilija Tamindžija i predsjednik Skupštine opštine Nevesinje Momčilo Vukotić.

Vjetroelektrana će biti snage 6,6 megavata i godišnje proizvoditi oko 180 gigavat-časova i bitno uticati na strukturu ukupno proizvedene električne energije u Republici Srpskoj, odnosno povećati obim energije koja se dobija iz obnovljivih izvora.

Đokić je istakao da je još prije četiri godine, kada su se pojavili njemački investitori zaintersovani da na ovoj lokaciji grade vjetropark, prepoznao važnost ovog projekta koji može obogatiti privredu Republike Srpske, te da je bio istarajan da se projekat počne realizovati.

“S ovim projektom danas potvrđujemo otvorenost Republike Srpske prema inostranim investicijama”, rekao je Đokić i dodao da je Erik Prajsler, kao većinski vlasnik u njemačkom preduzeću, već izgradio nekoliko vjetroparkova u Njemačkoj i drugim evropskim državama i ima veliko iskustvo u izgradnji i upravljanju ovakvom vrstom energije.

Đokić je rekao da je bilo mnogo opstrukcija ovog projekta, ali da je sve uspješno prevaziđeno i da će od ovoga projekta korist imati i investitor i energetski sistem Republike Srpske, ali i opština Nevesinje koja do sada nikada nije imalo ovoliku investiciju.

On je napomenuo da će u izgradnju Vjetroelektrane “Grebak” biti uključena i domaća preduzeća, a biće zaposlen i značajan broj ljudi.

Ministar energetike i rudarstva Srpske naglasio je da postoje planovi za izgradnju i drugih vjetroparkova na području Republike Srpske, a prvi koji je moguće graditi je Vjetropark “Hrgud” na području opštine Berkovići, kao i Vjetropark “Trusina” na području Nevesinja.

“Republika Srpska ulazi u jedno novo područje energetskog razvoja, podstičući izgradnju energetskih objekata koji proizvode zelenu energiju koristeći obnovljive izvore energije”, rekao je Đokić.

Načelnik opštine Nevesinje Milenko Avdalović zahvalio je njemačkim investitorima, Vladi Srpske, resornom ministarstvu, Elektroprivredi Republike Srpske i svima koji su dali doprinos da se završe sve proceduralne stvari i da počne realizacija ovog velikog investicionog projekta.

“Danas na poziciju Grepka i Vilenjaka dolaze mašine, nadamo se da će vjetropark biti završen za dvije godine i da će Nevesinje dobiti prvi energetski objekat iz zelene energije. Opština Nevesinje će od ovog vjetroparka na godišnjem nivou imati oko milion maraka u budžetu”, rekao je Avdalović.

On je dodao da se ovim projektom otvaraju i druge velike mogućnosti i projekti na prevoju Grebak.

Izvršni direktor Vjetroelektrane “Grebak” Miralem Čampara zahvalio je opštini Nevesinje i Ministarstvu energetike i Vladi Republike Srspke koji su imali veliko razumjevanje i profesionalan odnos prema investitorima.

“Radi se o velikom projektu. Vjetroelektrana će biti instalisane snage 66 megavata i imaće godišnju proizvodnju oko 180 gigavat sati. Pojedinačno turbine su 6,6 megavata i najsavremenije koje se počinju proizvoditi u ovom momentu i biće ih deset”, rekao je Čampara.

On je dodao da jedna turbina proizvodi godišnje toliko energije da može snabdijevati oko 4.500 domaćinstava, skoro cijelo Nevesinje.

“Visina turbina je 102 metra i težine 300 tona čelika, a elise su raspona 155 metara. Najveći problem je transport tih elisa, ali će biti primjenjena najnovija tehnologija”, naveo je Čapmara.

On je naglasio da će Vjetroelektrana “Grebak” biti završena za 24 mjeseca i biti priključena na dalekovod Mostar – Nevesinje.

“Ova energija ide na tržište. Vlada Republike Srpske nema obaveze da subvencionira niti da prihvata ovu energiju”, naveo je Čampara.

Čampara je dodao da će biti izgrađeno i oko devet kilometara pristupnih puteva.

Vjetroelekrana “Grebak” će do kraja 2022. godine biti priključen na mrežu.

(Srna)

Ostavite komentar