Zastupnik u Evropskom parlamentu, Paulo Rangel, koji je specijalni izvjestilac za BiH, pozdravio je Rezoluciju o BiH koja je usvojena u tom tijelu EU.
“Kao izvjestilac za Bosnu i Hercegovinu, smatram da je veoma važno što je Evropski parlament usvojio prvi izvještaj u ovom mandatu. Poslali smo esencijalnu poruku zemlji: Bosna je u srcu Evrope i njeno prirodno mjesto je u Evrpskoj uniji”, naveo je Rangel u video poruci.Dodao je da shvata da je dug put koji se mora preći te da su potrebne još mnoge reforme. Podsjetio je da je BiH zemlja u kojoj je rat ostavio duboke ožiljke koje je teško zacijeliti, a koji zadržavaju sjeme podjela i nepovjerenja.
EP just adopted the report on #BiH 🇧🇦 with strong support for EU integration. Bosnia is at the heart of Europe, and its natural place is in the EU. Like the EU, BiH must be a project of peace between peoples embracing a dream of common prosperity. @EPPGroup @psdparleuropeu pic.twitter.com/vHaYIPuejW
— Paulo Rangel (@PauloRangel_pt) June 24, 2021
“Zbog toga pozivamo vlasti u BiH i političke lidere da se posvete jedinstvenom cilju: da prevaziđu podjele i nađu široki i inkluzivni konsenzus, da osiguraju funkcioniranje institucionalne strukure koja poštuje multikulturalnu prirodu zemlje, da garantiraju vladavinu prava i slobodu medija, reformiraju ekonomiju i kreiraju više mogućnosti za mlade ljude”, rekao je Rangel.
Evropska unija će igrati ključnu ulogu u tim naporima.
“EU je također rezultat mirovnog projekta između ljudi i različitih kultura koji su prihvatili san zajedničkog prosperiteta. To je ono što želimo za Bosnu i Hercegovinu. To je BiH u koju duboko vjerujemo, svi građani BiH žele da zemlja postane dio EU”, zaključio je Rangel.
Podsjetimo, sa 483 glasa “za”, 73 protiv i 133 suzdržanih, Evropski parlament usvojio je jučer, u formi Rezolucije, izvještaj o BiH koji je pripremio i nedavno usvojio Komitet za vanjske poslove.
Izvještaj je podijeljen u sedam poglavlja koja se odnose proces pomirenja, funkcionisanje demokratskih institucija, vladavinu prava, osnovna ljudska prava, socioekonomske reforme, povezanost, energiju i okoliš, vanjsku politiku i sigurnost.