Cirkus “Državni praznici u jednom dijelu državne zajednice” otkazan u Banjaluci

0
189

Gradska organizacija SDP BiH Banjaluka najavila je da će u ovom gradu, u hotelu Meriot od 10 do 14 časova održati svečanu akedemiju povodom dana ZAVNOBiH-a 25. novembra.

Policijska uprava Banja Luka je, nakon analize svih bezbjednosnih aspekata i okolnosti ovog javnog skupa, donijela rješenje o zabrani ovog javnog skupa.

Shodno navedenom procijenjeno je da postoji realna mogućnost da na ovom javnom skupu može doći do većeg ugrožavanja ljudi i imovine, te do ozbiljne opasnosti od nasilja ili do narušavanja javnog reda i mira u većem obimu.

Žalosno je da ova inicijativa dolazi od srpskih kadrova SDP-a iz Banjaluke, Vojina Mijatovića, i sina generala Vojske Republike Srpske Saše Grbića.

Svečanoj akademiji trebalo je da prisustvuju delagati u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH i Parlamenta Federacije, potpredsjednici Republike Srpske, poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske, premijer i ministri u Vladi Federacije.

Tako su treću godinu zaredom, od 2021. kada je prvi put poslije rata u Banjaluci organizovana ovakva manifestacija, Bošnjaci i njihovi poslušni srpski sateliti u najvećem gradu Srpske planirali prirediti javnosti skromnu predstavu. Bez sumnje i ove godine “gostujući cirkus”  trebalo je da izvede nekoliko tačaka, a lajt motiv tokom cijele večeri trebao je biti govor o antifašizmu i patriotizmu.

Ništa od toga ne bi bilo čudno da u FBiH samo nekoliko mjeseci od proslave tzv. “dana državnosti”, 1. marta obilježavaju tzv. “dan nezavisnosti”. Ne treba zanemariti najkomičniji momenat cirkusa “Državni praznici u jednom dijelu državne zajednice”, koji pri tom na najbolji način oslikava apsurd BiH, a to je da je 1. marta 1992. godine referendumom donesena nelegitimna odluka bošnjačkog i hrvatskog naroda protiv srpskih interesa i prekršen Ustav republike zasnovana na ZAVNOBiH-u.

Prosto, jedan praznik isključuje drugi, ali “tamo gdje prestaje logika nastaje Bosna”, pa tako u FBiH istovremeno ignorišući 21. novembar, dan kada je potpisivanjem sporazuma u Dejtonu formalno zaustavljen rat u BiH, sada već tradicionalno nastavljaju da obilježavanjima oba datuma.

Ipak, kada se već obilježava logično bi bilo da svaki od učesnika i građana koji taj dan upražnjava bilo kakvu svečanost pod emotivnim nabojem nekakvog patriotizma postojanje bar minimum informisanosti o istorijskom kontekstu porijekla “praznika” trebalo bi da se podrazumijeva.

S obzirom da brukanje slavljenika iz godine u godinu recidiv, evo jedan podsjetnik na istorijske činjenice.

U BiH još uvijek nema zakona o državnim praznicima, stoga državni praznici na nivou BiH i ne postoji, a entitetima ostaje sloboda u to pogledu. Tzv. “dan državnosti” obilježava se u FBiH svake godine 25. novembra. U Republici Srpskoj je to obični  dan. Na taj dan 1943. godine, na prvom zasjedanju ZAVNOBiH-a u Mrkonjić Gradu usvojena je Rezolucija ZAVNOBiH-a, u kojoj je izražena odlučnost naroda BiH da ona bude zbratimljena zajednica u kojoj će biti osigurana puna ravnopravnost svih. Usvojenim aktima tada je izražena odlučnost naroda BiH da njihova zemlja, koja nije ni srpska, ni hrvatska, ni muslimanska, nego i srpska i muslimanska i hrvatska, bude zbratimljena zajednica u kojoj će biti osigurana puna ravnopravnost svih Srba, Muslimana i Hrvata.

BiH je danas sve samo ne zbratimljena zajednica svih narodam a da je tako svjedoči i proslava 1. marta u FBiH. Brojnim svečanostima i kao neradni dan u FBiH obilježava se 1. mart, tzv “dan nezavisnosti BiH”, dok je ovaj datum u Republici Srpskoj radni dan kao i svaki drugi. Na ovaj dan, 1. marta 1992. godine organizovan je referendum, čime je, protivno volji i interesima srpskog naroda BiH formalno izdvojena iz ustavnog i teritorijalnog poretka Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ). Srbi u BiH ovaj datum doživljavaju kao dan kada je donesena nelegitimna odluka bošnjačkog i hrvatskog naroda protiv srpskih interesa. Pored toga, s obzirom da je upravo 1. marta 1992. godine ispred Stare pravoslavne crkve na Baščaršiji, u centru Sarajeva, ubijen srpski svat Nikola Gardović, što je po mnogima bio uvod u krvavi rat na prostoru BiH, može se reći da se u jednom dijelu BiH slavi početak rata, dok se s obzirom na muk u istom dijelu državne zajednice na 21. novembar može reći da se za njih Dejton i kraj rata nije ni dogodio.

Zbog svega navedenog jasno je da je i najavljena proslava SDP BiH još jedan pokušaj podvale političkog Sarajeva da iskrivi istoriju, odnosno političkoj provkaciji koja ne pronalazi uporište u istorijskim činjenicima.

Postavlja se logično pitanje, kako je moguće da Bošnjaci proslavljaju praznik bivše države, i to one koju su 1992. godine srušili referendumom.

 

Ostavite komentar