Uspjeh Banjalučanke Lare Karalić: Za esej o Nikoli Tesli prva nagrada u Njujorku

0
9
Esej Lare Karalić, učenice devetog razreda PU OŠ “Nikola Tesla” iz Banjaluke, izabran je za najbolji među brojnim pristiglim radovima na literarnom konkursu “Zašto je Nikola Tesla pisao ćirilicom?”, a prije nekoliko dana ovu veliku nagradu preuzela je na Međunarodnoj konferenciji Tesline naučne fondacije u Njujorku.

Lara je tom prilikom primila i priznanje za najbolji literarni rad na temu “Zašto je Tesla pisao ćirilicom” te je sebe i školu predstavila u najljepšem svjetlu.

Konkurs čiji je rezultat Larin rad takođe je iniciran od strane Tesla naučne fondacije. Na tom konkursu pohvaljene su i naše učenice Amira i Ramina Safina u kategoriji “Najljepši ćirilični rukopis”.

Teslin klub će i u ovoj novoj godini nastaviti da radi na promociji i širenju ideja izumitelja i vizionara i upoznavanju đaka sa Teslinim naslijeđem, objavljeno je na Fejsbuk stranici OŠ “Nikola Tesla”.

Objavljujemo i nagrađeni esej:

Zašto je Nikola Tesla pisao ćirilicom?

Nikola Tesla, jedan od najvećih umova u istoriji nauke i tehnologije, poznat po svojim izumima i doprinosima na polju elektrotehnike, rođen je 1856. godine u Smiljanu. Tada je to selo bilo dio Habzburške monarhije, danas je to teritorija Hrvatske. Tesla je bio Crbin po nacionalnosti i odrastao je u kulturi koja je koristila ćirilično pismo.

Ćirilica je pismo srpskog jezika, a tokom Teslinog djetinjstva i obrazovanja, bila je dominantno pismo koje se koristilo u školama, crkvama i svakodnevnom životu. Tesla je pohađao škole gdje se učilo na ćirilici, a njegovi roditelji, naročito njegov otac koji je bio pravoslavni sveštenik i pisac, takođe su koristili ćirilicu. Njegova majka Georgina (Đuka) je imala duboku pismenost i ljubav prema narodnoj književnosti. Sve ovo je imalo velikog uticaja na Teslinu pismenost i navike pisanja.

Tesla je većinu svog života proveo u inostranstvu, pretežno u Sjedinjenim Američkim Državama, gdje je radio na svojim revolucionarnim izumima. Iako je bio okružen latiničnim pismom i govorio nekoliko jezika, Tesla je i dalje njegovao svoje srpske korijene i kulturno nasljeđe. Pisanje ćirilicom bio je način da održi vezu sa svojim porijeklom i identitetom. Često je u svojoj prepisci sa porodicom, prijateljima i saradnicima iz rodnog kraja koristio ćirilicu, prenosi BLportal.

Takođe, Tesla je bio svjestan značaja očuvanja kulturnog identiteta u vremenu globalizacije i brze modernizacije. Ćirilica je bila baza srpske kulture i identiteta,  a Tesla je svojim primjerom pokazao važnost očuvanja maternjeg jezika i pisma. Njegovo pisanje ćirilicom može se protumačiti i kao čin kulturnog otpora i patriotizma obzirom na to da je tokom Teslinog života bilo puno političkih i društvenih promjena koje su uticale na status srpskog naroda i njegovog pisma.

Nikola Tesla je pisao ćirilicom jer je to bilo njegovo prvo pismo na kom se obrazovao i koje je koristio u djetinjstvu, ali zbog duboke povezanosti sa svojim identitetom i kulturnim nasljeđem. Kroz pisanje ćirilicom, Tesla je izražavao ponos prema svom porijeklu i doprinosio očuvanju srpske kulturne tradicije. Pokazao je kroz svoj rad i pisanje da inovacija i tradicija mogu ići ruku pod ruku, da je moguće biti građanin svijeta i istovremeno ponosno nositi svoje kulturne i nacionalne korijene. Kroz upotrebu ćirilice, Tesla je ostavio trag ne samo kao pronalazač, nego kao čuvar kulture svog naroda.

Ostavite komentar