Aktuelno

Stradanje Srba u Srebrenici i Bratuncu 12. jula 1992. godine

Na današnji dan, 12. jula 1992. godine, muslimanske snage iz Srebrenice pod komandom Nasera Orića izvršile su upade u više sela u srebreničkoj i bratunačkoj opštini i tom prilikom počinile masovne zločine, usmrtivši 69 Srba, dok je 22 pripadnika srpskog naroda bilo zarobljeno – od kojih deset nikada nije pronađeno.

Meta muslimanskih napada bila su sela Zalažje, Sase, Biljača i Zagoni.

Napadi na srpska sela u danima kada se proslavljaju veliki srpski i pravoslavni praznici, poput Đurđevdana, Vidovdana, Nikolj dana i Božića, predstavljaju nastavak prakse hrvatskih i muslimanskih ustaša iz perioda Drugog svjetskog rata.

Prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, tokom napada na srpska sela Zalažje i Sase 8. juna i 12. jula 1992. godine ubijena su 52 lica srpske nacionalnosti.

U toku borbi zarobljeno je devet lica, među kojima i sudija Slobodan Ilić. Svi zarobljenici odvedeni su u policijsku stanicu u Srebrenici, koja je služila kao muslimanski logor za zarobljene Srbe. Dio posmrtnih ostataka ubijenih Srba u napadu na zaselak Zalažje u selu Obadi pronađen je i identifikovan 29. avgusta 2010. godine na deponiji u samom selu. Iako su službenici Instituta za nestala lica BiH insistirali da je riječ o licima bošnjačke nacionalnosti, utvrđeno je da se radi o srpskim žrtvama.

Zločin u Zalažju postao je jedan od simbola stradanja srpskog naroda srednjeg Podrinja. Svake godine održavaju se Petrovdanski dani sjećanja na sve ubijene srpske civile i vojnike iz šireg rejona srednjeg Podrinja.

U Zalažju je podignut spomenik ubijenim i poginulim Srbima iz ovog sela, a pored njega se nalazi i spomenik ubijenim Srbima iz Zalažja od strane hrvatskih i muslimanskih ustaša tokom Drugog svjetskog rata.

Vijesti365