BOLJI U PENALIMA: Partizan eliminisao Soči, čeka ga Santa Klara

0
206

Konačno je Partizan doživeo da se raduje pobedi protiv nekog ruskog kluba u fudbalu.

I to na dramatičan način, posle 90 minuta regularnog toka i još pola sata doigravanja u revanšu protiv Sočija, tako što je rezervni golman Nemanja Stevanović odbranio šut Rodrigau, a štoper Igor Vujačić golom okončao penal seriju i doneo crno-belima dvomeč plej-ofa kvalifikacija za Ligu konferencije sa portugalskom Santa Klarom – 4:2 (1:1, 2:2).

Domaćin je odmah počeo da pritiska. Najpre očekivanom izmenom u paru zadnjih veznih, jer je klasičan razgrađivač tuđe igre Aleksandar Šćekić ustupio mesto ofanzivnijem Milošu Jojiću, a potom i na terenu – visoko postavljenim presingom. A, kada se tako krene po gol onda dođu i šanse.

Prvu je propustio Holender, odnosno protivnički defanzivac mu je ušao u šut sa male udaljenosti. Iza toga je Marković sa ivice kaznenog prostora testirao reflekse golmana gostiju, pa Vujačić u istom napadu iz sjajne pozicije tukao preko prečke, da bi kasnije Natho imao sjajnu ideju iz slobodnog udarca, ali ju je iskusni Soslan Džanaev na vreme prozreo i skretanjem lopte preko živog zida sprečio već viđen „minus“ za ekipu sa obale Crnog mora.

Za to vreme, protivnik se povijao, branio i odbranio. Čekajući priliku da „ohladi“ navalentne crno-bele. Plan mu se isplatio u 33. minutu. Akcija je potrajala, lopta je šetala od jednog do drugog čoveka, defanzivci Partizana su kasnili sa reakcijama pa je Sergej Terekov izbegao ofsajd zamku, stvorio se iza leđa kompletne zadnje linije i šutem iskosa i izbliza savladao istrčalog, ali nemoćnog Aleksandra Popovića.

Pogodak iz vedra neba nije ukočio „parni valjak“, ali jeste ohrabrio ekipu u vođstvu. Toliko da su desetak minuta pre brejka zaposeli sredinu terena i osujetili novu ofanzivu srpskog viceprvaka.

Sateran u ćošak, Partizan je u nastavku mogao i morao da juri izjednačenje, samo ne tako što neće ići grlom u jagode. I nije, nego je smislenom akcijom vratio ravnotežu. Sve vreme agilni Lazar Marković u svom stilu je protrčao po desnom boku, probao da proslavi Holendera, ali je Sočijev čuvar mreže bio brži od reprezentativca Mađarske, ne i toliko da se na vreme vrati na drugu stativu i zaustavi šut dovoljno skoncentrisanog i veštog Miloša Jojića (55).

Kako je to bio rezultat dovoljan samo za produžetke, crno-beli nisu hteli i smeli da stanu. Zadržali su konce igre u svojim rukama i, pojačani još nespremnim ali na lopti jakim Sumom, nastavili da grizu svom snagom… Međutim, ponovio se scenario iz prvog poluvremena.

Opet je Soči, kao u opisu nekadašnjeg trenera našeg kluba a sada stratega moskovske Lokomotive Marka Nikolića, (sa)čekao višak prostora i manjak pažnje protivnika i jednim tečnim napadom u samo tri poteza uhvatio na „spavanju“ celu defanzivu crno-belih, na koncu kog je Terekov još jednom postao strelac (76).

Ni to nije pokolebalo pulene Aleksandra Stanojevića. Mnogo su želeli i jako se trudili da materijalizuju bolji fudbal i sreća ih je pogledala taman kada su na drugoj strani pomislili da su preživeli Humsku. Golobradi rezervista Nikola Terzić je sjajno izveo korner, a još jedan adut sa klupe, Aleksandar Šćekić glavom „zakucao“ produžetke (90). Junaci prve bonus epizode bili su Popović i Vujačić, a dupli tragičar Nikita Burmistrov.

Mlađani golman mu je nestvarno zrelo ukrotio zicer, a, kao da se bori za vazduh, uporni štoper pred samom gol linijom izbacio loptu za „gotovu“ prednost ruskog sastava. Dodatnih 15 minuta borbe po beogradskoj vrućini oborili su ritam utakmice, a treneri (preostalim izmenama) i igrači su se polako spremali za penal rulet.

Kockao se Stanojević za skidanjem rukavica Popoviću i pogodio, jer je do odlaska Vladimira Stojkovića treći čuvar mreže prelomio odbranom na šut Rodriga, a Igor Vujačić tu intervenciju potvrdio za veliko slavlje na crno-beloj strani Topčiderskog brda. Pošto su pre toga sa bele tačke precizni bili Živković, Gomeš i Suma, a Sagalov pogodio samo stativu.

Partizan – Soči 2:2 (6:4 pp) (Jojić 55, Šćekić 90 – Terekov 33, 76)

Stadion: Stadion Partizana. Sudija: Jakob Kelet (Danska).

Partizan: Popović, Živković, Vujačić, Saničanin, Urošević, Jojić (od 84. Terzić), Zdjelar, Marković, Natho (od 66. Suma), Holender (od 71. Šćekić), Rikardo.

Soči: Džanajev, Rodrigo, Barać, Prohin, Zalka (od 69. Margasov), Calagov, Jusupov (od 78. Angban), Terehov, Noboa (od 77. Žoazinjo), Popov (od 69. Burmistov), Baršov (od 72. Vorobjev).